Α' Κατηγορία Λακωνίας
                                        14η Αγωνιστική

VS

2                             1

Δεν τα κατάφερε ο Πανγυθεατικός στο ξεκίνημα του 2ου γύρου της Α' Κατηγορίας Λακωνίας, καθώς ηττήθηκε στο Έλος με 2-1 από τον τοπικό Ευρώτα. Σε ένα ματς με αρκετή ένταση και δύναμη, οι γηπεδούχοι επικράτησαν δίκαια και μας προσπέρασαν βαθμολογικά. Ο Πανγυθεατικός προηγήθηκε στο 15ο λεπτό της αναμέτρησης με τον συνήθη ύποπτο των τελευταίων αγωνιστικών, Δημήτρη Λιγνό. Ο Ευρώτας απάντησε ένα λεπτό μετά και ισοφάρισε με όμορφο γκολ του Γιώργου Αλίμπαλη. Η ανάπαυλα βρήκε τις ομάδες ισόπαλες. Στο 55ο λεπτό, ο διαιτητής Αγρανιώτης υπέδειξε πέναλτυ υπέρ των γηπεδούχων σε χέρι του Ίλιεφ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γιώργος Αλίμπαλης, ο οποίος με ψυχραιμία πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ και έδωσε τη νίκη στον Ευρώτα Έλους. Ο Πανγυθεατικός μας έφτασε πολύ κοντά στην ισοφάριση, πέντε λεπτά πριν το τέλος, αλλά ο Κούρταλης δεν κατάφερε να χρηστεί σκόρερ.

(-) Δυστυχώς η στατιστική επαληθεύθηκε. Όπως είχε σημειώσει το pgs1901.blogspot.com στην ανάλυση αντιπάλου, όποτε σκοράρει ο Γεώργιος Αλίμπαλης, ο Ευρώτας Έλους δεν χάνει. Στο ίδιο έργο θεατές και σήμερα.

Σχόλιο του  pgs1901.blogspot.com : Με ήττα ξεκίνησε ο δεύτερος γύρος για τον Πανγυθεατικό μας. Οι ήττες βρίσκονται πάντα όμως μέσα στο πρόγραμμα. Το πρωτάθλημα έχει πολύ δρόμο ακόμα και η σκληρή προσπάθεια συνεχίζεται. Επικεντρωνόμαστε τώρα στη δύσκολη εντός έδρας αναμέτρηση της επόμενης αγωνιστικής απέναντι στην Α.Ε. Δήμου Πελλάνας Καστορείου, με μοναδικό στόχο τη νίκη.