Ά Κατηγορια
                                   13η Αγωνιστική

VS
                                                         1                                       1

Δύο από τις ιστορικότερες ομάδες της Λακωνίας, αναμετρήθηκαν στο Δημοτικό Στάδιο Γυθείου στα πλαίσια της 13ης και τελευταίας,για τον πρώτο γύρο, αγωνιστικής της Ά Κατηγορίας Λακωνίας.Σε ένα ντέρμπυ βγαλμένο από τα παλιά, Πανγυθεατικός και Μολαικός αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 1-1. Με την ισοπαλία αυτή, οι φιλοξενούμενοι έπεσαν για πρώτη φορά φέτος από την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.Ταυτόχρονα, ο Πανγυθεατικός έδειξε, για ακόμα μια φορά, ότι έχει επιστρέψει δυνατός, όπως προστάζει η ιστορία του, στα μεγάλα σαλόνια του Λακωνικού ποδοσφαίρου.
       Το παιχνίδι είχε από το πρώτο λεπτό την ένταση, το πάθος, τη δύναμη και όλα τα στοιχεία που χαρακτηρίζουν ένα ντέρμπυ.Το πρώτο ημίχρονο έληξε χωρίς τέρματα, παρά τις μεγάλες ευκαιρίες που είχαν και οι δυο ομάδες.Ο Πανγυθεατικός άνοιξε το σκορ στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου (49'), με τον εξωπραγματικό σ' αυτό το παιχνίδι Δημήτρη Λιγνό. Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν στη συνέχεια και κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 60ο λεπτό με τον Χρηστάκη. Μετά την ισοφάριση ο Μολαικός είχε μια άκαρπη υπεροχή, ενώ οι γηπεδούχοι απειλούσαν στην κόντρα επίθεση.Να σημειωθεί ότι ο Μολαικός τελείωσε το παιχνίδι με τρία δοκάρια στο ενεργητικό του, ενώ ο Πανγυθεατικός μας θα μπορούσε να κλέψει το τρίποντο στις καθυστερήσεις με τον Σταυρόπουλο, ο οποίος έχασε τεράστια ευκαιρία.

Man of the match : Δημήτρης Λιγνός. ΔΑΙΜΟΝΙΩΔΗΣ. Μετά από αυτό το παιχνίδι, οι αμυντικοί των φιλοξενουμένων θα βλέπουν εφιάλτες.Σκόραρε, μοίρασε, ντρίμπλαρε και γενικότερα έκανε άνω κάτω την άμυνα του Μολαικού.Μια ακόμη τρομερή εμφάνιση από τον νεαρό επιθετικό της ομάδας μας.

**Για πρώτη φορά, μετά την επάνοδό του στους αγωνιστικούς χώρους, βρέθηκε στην αποστολή του Πανγυθεατικού ο Νίκος Λυμπερόπουλος.Ευχόμαστε ο Νίκος να συμβάλλει και αυτός στην προσπάθεια της ομάδας μας στο φετινό πρωτάθλημα.Σιδεροκέφαλος!!!!

Σχόλιο pgs1901.blogspot.com : Ο πρώτος γύρος τελείωσε με ισοπαλία στο μεγάλο ματς της αγωνιστικής. Ο Πανγυθεατικός πραγματοποιεί μια πολύ καλή πορεία στο φετινό πρωτάθλημα και βρίσκεται στην πρώτη εξάδα του βαθμολογικού πίνακα. Ο δεύτερος γύρος ξεκινά την επόμενη εβδομάδα, με δύσκολη εκτός έδρας αποστολή στο Έλος. Να ευχηθούμε καλή επιτυχία στην ομάδα μας για τη συνέχεια του πρωταθλήματος, με την ελπίδα το 2015 να μας βρει ακόμα πιο ψηλά!!!

Πανγυθεατικός: Κιοσέ, Iliev, Χρυσικάκος, Κουβαράκης Ν, Μανουσόπουλος, Κουβαράκης Δ (87' Φλουτσάκος), Cocaj, Ανδρεάκος, Λιγνός, Καμίτσης (75' Σταυρόπουλος), Tomorri (28' Αγγάνης)
Μολαϊκός: Φιφλής, Βλάχος (70' Χατζησιμιώτης), Τραϊφόρος, Μπακάρας, Ζώταλης, Αναστασάκος, Χρηστάκης, Ρουμάνης, Qelemeni (62' Βουλτσίδης), Διαμαντάκης, Τζώρτζης (62' Κοντάκος)