10η Αγωνιστική
   VS

ΠΑΝΓΥΘΕΑΤΙΚΟΣ Γ.Σ.  -  ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΓΛΥΚΟΒΡΥΣΗΣ

2                          -                        1

Επέστρεψε στις νίκες ο Πανγυθεατικός, καθώς επικράτησε του Λεωνίδα Γλυκόβρυσης στο Δημοτικό στάδιο Γυθείου, στα πλαίσια της 10ης Αγωνιστικής της Α' κατηγορίας Λακωνίας. Το τελικό σκορ,2-1, διαμορφώθηκε από το πρώτο ημίχρονο. Ο Πανγυθεατικός ξεκίνησε δυναμικά το παιχνίδι και προηγήθηκε στο 17ο λεπτό με τον Γιώργο Καμίτση, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Γιάννη Τσοτσάι. Ο Λεωνίδας Γλυκόβρυσης κατάφερε να ισοφαρίσει το παιχνίδι με τον Γιώργο Μαργαρίτη στο 31ο λεπτό. Πριν καν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί των φιλοξενουμένων, ο Πανγυθεατικός πήρε εκ νέου το προβάδισμα . Οι Καμίτσης και Λιγνός συνεργάστηκαν άψογα, με τον τελευταίο να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Λεωνίδα και να γράφει το 2-1 στο 32ο λεπτό.
     Στο 2ο ημίχρονο, η ομάδα του Γιώργου Ξανθάκου έριξε το ρυθμό του παιχνιδιού και προσηλώθηκε στη διαφύλαξη του υπέρ της αποτελέσματος. Οι δυο ομάδες δεν δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες. Ο Πανγυθεατικός απείλησε σε τρεις φάσεις με τους Λιγνό,Δημήτρη Κουβαράκη και τον νεαρό Ηλία Αγγάνη και οι φιλοξενούμενοι με ένα σουτ του Λεημονίτη, στο 73ο λεπτό, το οποίο και εξουδετέρωσε ο τερματοφύλακας της ομάδας μας, Γιάννης Κιοσέ. Η λήξη της αναμέτρησης βρήκε τον Πανγυθεατικό νικητή. Με το τρίποντο αυτό η ομάδα μας αναρριχήθηκε στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα του πρωταθλήματος.

MVP: Γιώργος Καμίτσης.Ο επιθετικός της ομάδας μας έπαιξε καταλυτικό ρόλο στη σημερινή εντός έδρας νίκη.Σκόραρε το πρώτο γκολ,σέρβιρε το δεύτερο και αποτέλεσε μια διαρκή απειλή για την άμυνα των φιλοξενουμένων.Εξαιρετικό παιχνίδι έκανε και ο Ρούμεν Ίλιεφ, όντας άψογος στα ανασταλτικά του καθήκοντα.

• Επέστρεψε στην αγωνιστική δράση σήμερα ο Δημήτρης Ντεστάκος μετά από εβδομάδες απραξίας,λόγω τραυματισμού.Η υγιής επάνοδός του, σε συνδυασμό με την απόλυσή του από τον Ελληνικό Στρατό, αποτελούν σημαντικούς παράγοντες για τη συνέχιση της αγωνιστικής  προσφοράς του.Καλός Πολίτης Μητσάρα!
  • Η φιλοσοφία της ομάδας, είναι η επένδυση στην ανάδειξη νέων ταλαντούχων ποδοσφαιριστών, οι οποίοι βρίσκονται στα τμήματα υποδομής.Ο κόουτς Ξανθάκος δίνει την ευκαιρία σε ποδοσφαιριστές της ομάδας Νέων, να αγωνιστούν με την αντρική ομάδα στο πρωτάθλημα της Α' Κατηγορίας Λακωνίας.Έτσι έγινε και σήμερα με τον νεαρό Ηλία Αγγάνη, ο οποίος είχε εξαιρετική απόδοση και λίγο έλειψε να χριστεί και σκόρερ προς το τέλος του παιχνιδιού!

Σχόλιο pgs1901.blogspot.com : Όλοι οι παίκτες της ομάδας επιθυμούσαν πολύ μια θετική εμφάνιση και αυτό αποτυπώνεται στο τελικό αποτέλεσμα απέναντι σε μια από τις καλύτερες ομάδες της Α' Κατηγορίας τα τελευταία χρόνια. Από σήμερα η ομάδα του κόουτς Ξανθάκου στρέφει τη προσοχή της στο εντός έδρας παιχνίδι της επόμενης αγωνιστικής κόντρα στον Α.Ο. Λογγάστρας, με στόχο να πετύχει τη δεύτερη σερί εντός έδρας νίκη.Συγχαρητήρια στους παίκτες, το προπονητικό επιτελείο και τη διοίκηση του Πανγυθεατικού για το σημερινό επιτυχημένο αποτέλεσμα.

Διαιτητές: Αγρανιώτης, Κολοκούρης, Κωτσονούρη

ΠΑΝΓΥΘΕΑΤΙΚΟΣ Γ.Σ. : Κιοσέ, Ίλιεφ,Χρυσικάκος Νικ, Κουβαράκης Νικ,Κουβαράκης Δημ, Τσοτσάι, Ανδρεάκος, Κούρταλης(Ντεστάκος), Λιγνός, Τίκου(Αγγάνης), Καμίτσης