11η Αγωνιστική
                VS

ΠΑΝΓΥΘΕΑΤΙΚΟΣ Γ.Σ.                               Α.Ο. ΛΟΓΓΑΣΤΡΑΣ
                                                                3                                                                   1

Τη δεύτερη συνεχόμενη εντός έδρας νίκη του, πέτυχε ο Πανγυθεατικός μας, στα πλαίσια της 11ης Αγωνιστικής της Α' Κατηγορίας Λακωνίας.Η ομάδα μας επικράτησε του Α.Ο. Λογγάστρας με 3-1,σκάρφάλωσε στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα και  έκλεισε τη χρονιά με μια ακόμα θετική και πειστική εμφάνιση.
             Το σύνολο του Γιώργου Ξανθάκου, έδειξε με το ''καλημέρα'' ,ποιος θα είναι το αφεντικό του ματς. Στο πρώτο μόλις λεπτό, ο Δημήτρης Λιγνός, με μία από τις γνωστές μαγικές κούρσες του, έκανε άνω κάτω την άμυνα των φιλοξενουμένων και άνοιξε το σκορ.Τα τέρματα της ομάδας μας, διπλασίασε στο 25ο λεπτό ο Τίκου, πετυχαίνοντας, ύστερα από ασίστ του Καμίτση, το τρίτο του γκολ στο φετινό πρωτάθλημα.Ο Α.Ο. Λογγάστρας μείωσε στο 32ο λεπτό με τον Ζαχαράκη Ιωάννη, ο οποίος έβαλε ξανά στο παιχνίδι την ομάδα του.
             Το δεύτερο ημίχρονο χαρακτηρίστηκε από πολύ ένταση και δυνατές μονομαχίες ανάμεσα στους δύο αντιπάλους.Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να φέρουν στα ίσια το ματς, κάθε τους προσπάθεια όμως, έπεφτε πάνω σ' έναν,για ακόμη μια φορά καταπληκτικό, Γιάννη Κιοσέ. ΄Ετσι, έφτασε το 79ο λεπτό, όπου ο Γιάννης Τσοτσάι πάσαρε στον νεαρό Ηλία Αγγάνη, ο οποίος με υπέροχο σουτ διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Key moment: Όταν παίρνεις κεφάλι στο σκορ μόλις από το πρώτο λεπτό, σαφώς και το έργο σου γίνεται ευκολότερο.Ο Λιγνός, σε μια ακόμα κούρσα απ' αυτές που μας έχει συνηθίσει τα τελευταία χρόνια, άνοιξε το σκορ, έδιωξε το άγχος από τους συμπαίκτες του και έβαλε τα θεμέλια για μια ακόμη επικράτηση της ομάδας μας.

MVP: Όταν μιλάς για τον Πανγυθεατικό και αναφέρεσε σε φύλακα άγγελο, εννοείς μόνο έναν.Τον Γάννη Κιοσέ. Πραγματικός κέρβερος κάτω από την εστία, κατέβασε ρολά και δεν επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να μας κάνουν τη ζημιά.Για ακόμα ένα παιχνίδι......ΜΠΡΑΒΟ ΓΙΑΝΝΗ!!!!

*****: Είχε προειδοποιήσει την προηγούμενη αγωνιστική.Κατάφερε και σκόραρε σ'αυτή.Ηλίας Αγγάνης.Ηλικία: 14 ετών,11 μηνών και 9 ημερών. Κατά πάσα πιθανότητα(τίθεται υπό διερεύνηση), Ο ΝΕΟΤΕΡΟΣ ΣΚΟΡΕΡ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΠΑΝΓΥΘΕΑΤΙΚΟΥ.Μπράβο Ηλία και πολλά συγχάρητήρια στον προπονητή της ομάδας, που δίνει ευκαιρίες σε νέα,ταλαντούχα παιδιά,τα οποία και αποτελούν το ποδοσφαιρικό μέλλον του Γυθείου.

Σχόλιο του pgs1901.blogspot.com: Το 2014 έκλεισε θετικά για τον Πανγυθεατικό μας.Η ομάδα πήρε την άνοδο στη μεγάλη κατηγορία του νομού μας και η μέχρι στιγμής πορεία της σε αυτή, χαρακτηρίζεται θετικότατη και ελπιδοφόρα.Μην ξεχνάμε ότι ο Πανγυθεατικός έχει το χαμηλότερο μέσο όρο ηλικίας της Α' Κατηγορίας και οι παίχτες του αγωνίζονται χωρίς καμιά χρηματική ανταμοιβή!!!Συγχαρητήρια σε όλους τους συντελεστές της καλής πορείας της ομάδας και ευχόμαστε το 2015 να μας βρει υγιείς,δυνατούς και με ακόμα περισσότερες επιτυχίες!!!

Πανγυθεατικός : Κιοσέ, Ίλιεφ,Χρυσικάκος,Κουβαράκης Νικ,Κουβαράκης Δημ,Μανουσόπουλος, Τσοτσάι,Κούρταλης(Αγγάνης),Λιγνός,Καμίτσης(Καλαματιανός),Τίκου(Ανδρεάκος)

Α.Ο.Λογγάστρας: Παπαμάρκου,Πατσουράκος,Δεναξάς,Κυριακόπουλος, Τσιλιβίτας (Καρβουνιάρης), Παντόπουλος,Ζαχαράκης(Ιμέρι),Λυμπέρης,Ασλανίδης(Κούρι),Νικόλαρος,Δεναξάς Στ